Payitaht Abdülhamit

Payitaht Abdülhamit

Payitaht"Abdülhamidhan"

            ES Filmin de desteği ile bir şaheser olan ve Serdar Akar yönetmenliği ile hazırlanıp sunulan TRT 1 kanalında her cuma günü yayınlanan dizi, çok profesyonel ve son derece kalabalık oyuncu kadrosu ile ekran başındaki seyircileri büyülemeye devam ediyor. Muhteşem senaryosu ile olağanüstü hareketli zengin kadrosu kurgusal yönden harika bir tarih  dizisi olma şerefinide taşımaktadır. Baş rolde yer alan karakterimiz Bülent İnal, izleyenleri resmen büyüleyen bir oyunculuk sergiliyor. Dizi set ve çekimleri Kocaeli Seka Film Platolarında yapılmaktadır. 

 

Peki Payitaht Abdülhamit Dizisinin Konusu Nedir?

 

            Daha yeni gösterime giren ve bayağı ses getiren ve büyük merak uyandıran Payitaht Abdülhamithan dizisi, Sultan Abdülhamid Han'ın Osmanlı Devletinin içinde geçirdiği ve 33 sene süren zorlu ve kaliteli yönetiminin 20. yılından sonrasını yani son 13 senesinde başına gelen tüm hadiseleri destansı bir şekilde anlatmakta, olup tarihimizden gerçekten tüyler ürpertecek kadar can alıcı ve bir o kadarda kesitleri gözler önüne sermektedir. İzleyicinin, içeriden ve dışarıdan gelen ve her koldan devletimizi haince parçalama girişimlerine karşın Osmanlı Devletini ilelebet ayakta tutmayı başarmanın ve bu takdire şayan gayreti ile Ulu Hakan unvanını gerçekten almaya hak kazanmış olmanın getirdiği mesuliyet ve bilincin idrak edilmesini hedeflemiş ve ona göre dizi senaryosu hazırlanmıştır.

           

            Dizide durmaksızın süren süekli bir mücadeleden dokunaklı kesitleri ekran karşısındaki seyirciye taşıyan bir dizi, Osmanlı Devletinin büyük bir başarısı olarak anılan ve Yunan Harbinden Siyonist Kongreye,  Osmanlı Devletinden alınmaya çalışılan topraklarımızın haklı mücadelesinden  ve Hicaz demir yolu yapımı ile  çalışmalarına kadar Sultan Abdülhamit Han'ın ve Osmanlı devletinin kazandığı zaferler, ve başından atlattığı zorluklar ve o zamanlardan şu zamana kadar uzanan milletimizin temellerine dair güzel bir senaryo izleyicisine sunmaktadır.

 

Dizideki Payitaht Kelimesinin Anlamı Dizinin Konusuna Tam manası ile Uyuyor

 

            Aslında Payitaht kelimesi, kralın, padişahın, sultanın nerede olduğunu simgeleyen  yer neresi ise başkent ve taht orasıdır  manasını taşıyan bir kelimedir. Payitaht Abdülhamithan dendiğinde, başkentin Abdülhamit'in ta kendisi bulunduğu, hem sultanın tahtı hemde tahtın sultanı bulunduğu şeklinde yorumlanabilir. Dizide geride bıraktığımız hadiselardan anlaşılacağı üzerede Abdülhamit Han karakteri v oyuncuları ile Osmanlı Devleti iç içe karıştırılmış birnesli yok etmeye hazırlanmış ve milletimizin tarihini gerçek seyirci ile buluşturuyor.

Bu kanalı izlemek isteyebilirsiniz.